Tuesday, May 21, 2024
Blogi & intervijasPasaules ziņas

Padel vēsture

Padel tennis, kas pazīstams arī kā Padel vai Paddle, ir radies no ne tik populārā slēgtā tenisa varianta, ko sauc par “platform tennis. Padel vēsture ir neviennozīmīgā par tā izveidošanās brīdi.

Enrike Korkuera (Enrique Corcuera) tiek uzskatīts par Padel izgudrotāju. Ir pāris leģendas kā tas notika:

 1. Aptuveni 1965. gadā viņš nolēma pielāgot savu skvoša laukumu mājās Akapulko (Meksikā) ar platformas tenisa elementiem, radot to, ko viņš sauca par “Paddle Corcuera”.
 2. Ap to pašu 1965. gadu vēloties izvedot tenisa laukumu treniņiem, nepietiekamās vietas dēļ pagalmā nācās izveidot mazāka izmēra tenisa laukumu, kuram gala līnija sniedzās līdz pat pagalma nožogojumam – 3 metrus augstai sienai. Iesākumā viņš ar draugiem centies tur spēlēt tenisu, bet Enrikes sieva redzot, ka sitieni ir pārāk spēcīgi priekš viņas šajā mazajā laukumā, ieteica, lai viņi ļauj bumbai atsities pret aizmugurējo sienu un turpina izspēli.
Padel izgudrotājs Enrike Korkuera (Enrique Corcuera)
Enrike Korkuera (Enrique Corcuera)
Pirmais padel laukums Enrike Korukera pagalmā
Pirmais padel laukums

Padel Spānijā

Nozīmīgs punkts Padel vēsture bija 1974. gadā, kad Enrikes draugs, Spānijas princis Alfonso no Hohenlohe-Langenburgas (Prince Alfonso of Hohenlohe-Langenburg) izmēģināja šo jauno izgudrojumu Enrikes mājās un viņam tas uzreiz iepatikās. Tūlīt pēc tam viņš nolēma izveidot pirmos divus Padel kortus Marbeljas (Marbella) tenisa klubā.

Enrikes oriģinālajā dizainā Alfonso iekļāva dažas modifikācijas, lai padarītu to konkurētspējīgāku. Šie bija pirmie no daudzajiem uzlabojumiem, ko Padels ieviesis nākamajos 20 gadu laikā Spānijā.

Pirmais padel laukums Marbellas tenisa klubā
Pirmais padel laukums Marbellas tenisa klubā
Marballa padel klubs
Marballa šobrīd

Padel vēsture Argentīnā

Padel Argentīnā

Argentīnā padel ieradās 1969. gadā. Argentīnietis Hulio Mentegejs (Julio Menditeguy), Marbeljas tenisa kluba biedrs, izjuta tādu pašu aizrautību un nolēma importēt šo sporta veidu Argentīnā. Pirmais laukums tika uzbūvēts Menditeguy ģimenes brīvdienu mājā El Turf.

Aiz restorāna La Marca de Playa Grande (Mar del Plata) tika uzbūvēts iekštelpu laukums, ko sāka būvēt arī pie privātmājām.

10 gadus Padels bija pazīstams tikai starp tiem nedaudzajiem cilvēkiem, kuri pavadīja savas vasaras brīvdienas Marbella Hotel Club, apmeklēja Korcuera Akapulko, bija Ocean Club vai Club Tortugas biedri vai spēlēja draugu mājās.

1982. gadā Argentīnā bija mazāk nekā 12 laukumi, bet, sākot ar šo gadu, Padels sāka attīstīties, kļūstot par “sociālu parādību”.

Buenosairesā tika atvērts Sanhuanas tenisa klubs ar 8 kortiem, taču, ievērojot dibinātāju, piemēram, brāļu Aubonu, ieteikumus, klubs uzbūvēja divus airēšanas laukumus, kas kļuva par orientieri Argentīnas airēšanas attīstībā.

Padel uzplauka 1987. gadā. Vairāk nekā pieci tūkstoši klubu visā valstī, trīs miljoni fanu, 180 rakešu zīmoli un liela ietekme printētajos un televīzijas medijos.

Tajā pašā gadā uzņēmums Master Producciones izveidoja pirmo padel tenisa kortu un prezentēja Coca-Cola Professional Paddle Circuit, kļūstot par otro visvairāk spēlēto sporta veidu aiz futbola. Argentīna kalpoja par tramplīnu, lai izplatītu padel Dienvidamerikas valstīs (Urugvajā, Čīlē, Brazīlijā)

Padel vēstures turpinājums Spānijā

Kopš brīža, kad Spānijā tika izveidoti pirmie Padel laukumi, bija nepieciešami gandrīz 25 gadi, lai to ieviestu visā teritorijā. 2000. gadu sākumā bija vairāk nekā 500 Padel klubi un daudzas Spānijas viesnīcas padel laukumus bija izveidojušas savās teritorijās un piedāvāja to saviem apmeklētājiem.

2005. gadā Padel jau bija nostiprinājis savas pozīcijas Spānijā ar vairāk nekā 1000 klubiem. Ap šo laiku Padel Asociācijas kopīgi nolēma izveidot starptautisku čempionātu, kas tika spēlēts Spānijā. Tas bija Padel Pro Tour sākums, kas ilga līdz 2012. gadam.

Klubu un licenču skaita pieaugums Spānijā
Klubu un licenču skaita pieaugums Spānijā

Kopš 2010. gada šis sporta veids ir nepārtraukti audzis un plaukst visā pasaulē. Saskaņā ar Britu laikrakstu “The Telegraph” padel tiek uzskatīts par visstraujāk augošo sporta veidu visā pasaulē.

Profesionālais padel (WPT)

World Padel Tour (WPT) tika dibināts 2013. gadā kā vissvarīgākais, prestižākais un profesionālākais Padel čempionāts visā pasaulē, aizstājot Padel Pro Tour, pulcējot Padel eliti visā pasaulē, kas ir līdzvērtīgs ATP un WTA tenisam.

Šis jaunais čempionāts kopš 2014. gada norisinās arī ārpus Spānijas, un turnīri tiek rīkoti Andorā, Argentīnā, Monako, Portugālē, ASV un Apvienotajios Arābu Emirātos.

World Padel Tour (WPT) šobrīd veido starptautisko labāko vīriešu un sieviešu spēlētāju rangu. Tas sastāv no 15-20 turnīriem gadā, kā arī fināla Master Series līdz katras sezonas beigām.

WPT logo
WPT logo
WPT sacensības Valladolid (Spānija)
WPT sacensības Valladolid (Spānija)

Padel nākotne

Šobrīd:

 • Spānijā ir vairāk nekā seši miljoni spēlētāju.
 • Spānijā ir vairāk nekā 20 000 laukumu.
 • Padels ir Spānijas otrs populārākais sporta veids aiz futbola.
 • Itālijā ir vairāk nekā 5300 laukumu.
 • Argentīnā ir vairāk nekā 5000 laukumu.
 • Argentīnā ir vairāk nekā divi miljoni spēlētāju.
 • Padel ir populārs sporta veids Zviedrijā.
 • Zviedrijā spēlē vairāk nekā 500 000 cilvēku.
 • Padel aug visā pasaulē.

Kopš pandēmijas:

 • Padel kortu skaits ir audzis 5 reizes – tas ir vairāk nekā 5000.
 • Padel klubu skaits ir audzis 3 reizes.
 • Tiek prognozēts, ka Padel kļūs par otro populārāko un praktizētāko sporta veidu Itālijā – pirmais ir futbols.

Teniss prasa pārāk daudz treniņu un ilgstošu tehnisko sagatavošanos. Savukārt padelu ir viegli iemācīties un tas ir jautri.

Un līdz šim cilvēki padel uzskata ne tikai par drošu, bet arī par jautru sporta veidu, tāpēc tā popularitāte pieaug eksponenciāli.

Lai uzzinātu, kur Latvijā iespējams izmēģināt un spēlēt PADEL, apskati sadaļu “Kur spēlēt padel“.

Padel ziņas reklāmas baneris