Tuesday, May 14, 2024
Blogi & intervijasInventāra ziņasJaunumi

Padomi kā izvēlies sev piemērotāko PADEL raketi

Viens no svarīgākajiem spēles aspektiem ir piemērota padel rakete, kas var ievērojami ietekmēt tavu sniegumu. Tirgū ir liela rakešu izvēle, un sākumā varētu šķist sarežģīti izvēlēties sev piemērotāko. Šis raksts var kalpot par pamatu, lai izdarītu pareizo izvēli.

Raketei vajadzētu dot pārliecību laukumā un uzlabot tavu spēli. Nepiemērotas raketes izvēle ne tikai kaitēs tavam sniegumam laukumā, bet var arī radīt traumu risku.

Padel raketes izvēle

Nav universāla padel rakete, kas būtu piemērota visiem. Raketes izvēlei jābūt balstītai uz dažiem principiem. Pirms apskatīt konkrētus rakešu veidus, vispirms ir jāatbild uz vairākiem pamatjautājumiem.

Raksta beigās atradīsiet tabulu, kas var kalpot kā vadlīnija raketes izvēlei.

Spēlēšanas biežums

Cik bieži tu spēlē? Vai tu piedalies turnīros? Kādēļ tu spēlē?

Piemēram, ja tu spēlē ar draugiem vienu dienu nedēļā, tā ir pavisam cita situācija nekā tad, ja tu spēlē piecas dienas nedēļā un piedalies turnīros.

Ja spēlē regulāri, ir vērts ieguldīt dārgākā, kvalitatīvākā padel raketē, jo tā kalpos ilgāk un palīdzēs ātrāk attīstīties. Tomēr, ja spēlēsi reti, īpaši lielu atšķirību starp vienkāršāku raketi un augstākas klases raketi iespējams neizjutīsi.

Tavs spēles līmenis

Kādā līmenī tu spēlē? Vai esi tikko sācis spēlēt padel, vai esi spēlētājs ar attīstītākām iemaņām?

Izplatīta iesācēju kļūda ir uzreiz iegādāties profesionālu padel raketi, kura ir ļoti “prasīga” un neļaus sākumposmā attīstīt nepieciešamās iemaņas. Kā iesācējam, vajadzētu izvēlēties viegli spēlējamu raketi, kas “piedod” kļūdas. Kad esi kļuvis par spēlētāju ar lielāku pieredzi un atradis savu konkrēto spēles stilu, tu varēsi piemeklēt sev piemērotāku raketi.

Budžets

Cik daudz ieguldīt raketes iegādei?

Protams, ar ierobežotu budžetu iespējas ir mazākas. Tomēr ne vienmēr dārgākā padel rakete būs piemērota tieši tavām vajadzībām. Ir vairāki rakešu modeļi, kuriem ir lieliska cenas un kvalitātes attiecība.

Drīzumā tiks publicēti inventāru apskati, kas palīdzēs izvēlēties konkrētu ražotāju piedāvātās raketes.

Spēles stils

Kāds ir tavs spēles stils? Vai spēlē labajā vai kreisajā pusē? Vai spēlē galvenokārt aizsardzībā vai dod priekšroku uzbrukumam?

Viens no svarīgākajiem aspektiem, izvēloties padel raketi, ir tavs spēles stils. Ja esi spēlētājs, kurš dod priekšroku kontrolei un precizitātei, noteikti vajadzētu izvēlēties raketi, kas ir paredzēta aizsardzībai un kontrolei. Ja vēlies vairāk uzbrukt un pabeigt punktus, tad attiecīgi atbilstošu raketi šim mērķim.

Padel ir pieņēmums, ka spēlētājs kreisajā malā ir uzbrūkošais spēlētājs, bet labās malas spēlētājs ir vairāk aizsardzības pozīcijā. Tomēr šim noteikumam ir daudz izņēmumu, kad uzbrūkošie spēlētāji atrodas labajā pusē un otrādi.

Fiziskie dotumi

Cik tu sver? Vai tu esi labā fiziskajā formā? Vai ir kādas nesenas traumas?

Vajadzētu izvēlēties padel raketi, kas ir piemērota tavam svaram un ķermeņa uzbūvei. Jaunākie spēlētāji un sievietes parasti spēlē ar vieglākām raketēm, savukārt vīrieši, īpaši ar labu fizisko sagatavotību, parasti spēlē ar nedaudz smagākām raketēm.

Ja ir bijušas vai šobrīd ir traumas, piemēram, tenisa elkonis, pareizas raketes izvēle ir īpaši svarīga. Jāmēģina atrast ķermenim un traumām draudzīgu raketi, kurai ir mazāks svars un, kura labi absorbē vibrācijas.

Padel rakešu formas

Padel raketes galvām galvenokārt ir trīs dažādas formas:  apaļa (round), dimanta (diamond) un lāses/asaras (teardrop). Katrai no raketes formām ir savas īpašības ar savām priekšrocībām un trūkumiem.

Padel rakešu galvas formas

Rakete ar apaļu (round) galvas formu

Padel raketes ar apaļu galvas formu ir piemērotas iesācējiem, jo parasti tās ir vieglāk manevrējamas un ar tām ir vieglāk spēlēt. Savukārt pieredzējušākiem spēlētājiem raketes ar apaļu galvas formu ir galvenokārt tiem, kuri meklē kontroli un precizitāti.

Rakete ar dimanta (diamond) galvas formu

Padel raketes ar dimanta galvas formu ir piemērotas agresīvākiem spēlētājam. Ar tām ir grūtāk kontrolēt sitienus, un tās ir grūtāk manevrējamas kā apaļās formas raketes. Toties ar tām ir iespēja iegūt ievērojami lielāku spēku un ātrumu spēlējot no gaisa (volleys), bandejas un gremdējot (smashes).

Rakete ar lāses/asaras (teardrop) galvas formu

Padel raketes ar lāses/asaras galvas formu ir piemērotas spēlētājiem, kuri meklē balansu starp ātrumu un kontroli. Pamatā ar tām ir vieglāk kontrolēt sitienus kā ar dimanta formas raketēm, un ar to iespējams iegūt lielāku jaudu nekā apaļas formas raketi.

Padel raketes balanss

Vēl viens svarīgs aspekts, izvēloties padel raketi, ir balanss. To nosaka tas, kā svars tiek sadalīts starp zemāko un augstāko punktu – raketes rokturi un galvu. Balansu var iedalīt trīs kategorijās: zems, augsts un vidējs balanss. To varētu salīdzināt ar āmuru. Āmura galva ir daudz smagāka par kātu – tam ir augsts balanss.

Padel raketes balanss

Zems balanss

Padel rakete ar zemu balansu (svars uz raketes rokturi) ir vieglāk manevrējamas un ērtāk spēlējamas. Pārsvarā raketes ar zemu balansu ir ar apaļu (round) galvas formu. Tās ir piemērotas spēlētājiem, kuri meklē stabilitāti un maksimālu kontroli savos sitienos. Šīs raketes ir arī saudzīgākas sitienos, kas var palīdzēt izvairīties no savainojumiem. Zema balansa raketes neattīsta tādu pašu jaudu uzbrukuma sitienos, gaisos (volleys) un gremdēs (smashes).

Augsts balanss

Padel rakete ar augstu balansu (svars uz raketes galvu) attīsta lielāku ātrumu uzbrukuma sitienos, taču samazina kontroli un komfortu. Pārsvarā šādas raketes ir ar dimanta (diamond) galvas formu. Raketes ar augstu balansu visbiežāk izvēlas pieredzējuši spēlētāji ar izkoptu tehniku. Spēlētājiem iesācējiem, kuriem nav noslīpēta tehnika, spēlējot ar augsta balansa raketēm, pastāv lielāka iespējamība iedzīvoties savainojumos (tenisa elkonis, vai roku locītavu savainojumi).

Vidējs balanss

Padel rakete ar vidēju balansu (svars starp raketes rokturi un galvu) piemērotas daudzpusīgiem spēlētājiem, kuri vēlas labu līdzsvaru starp ātrumu un kontroli. Pamatā vidēja balansa raketes ir ar lāses/asaras (teardrop) galvas formu, bet arī apaļajām un dimanta formas raketēm var būt šāds balanss. Vidēja balansa rakete ir laba alternatīva vēl tikai attīstot savu spēles stilu.

Raketes cietība

Nākamais, kas jāņem vērā, izvēloties padel raketi, ir tas, vai tā ir cieta vai mīksta. Raketes virsmas un kodola cietība ir svarīgs faktors. Tas ļoti ietekmē pašsajūtu un komfortu izpildot sitienus.

Lai gan padel raketēm ir daudz dažādu blīvumu (cietības pakāpes), iedalīsim tās divās galvenajās kategorijās: mīkstās un cietās.

Raketes uzbūve

Mīkstās raketes

Iesācējiem mīksta padel rakete varētu būt laba izvēle, jo tā palīdz iegūt lielāku ātrumu neizmantojot savu enerģiju. Kad, piemēram, tiek bloķēti spēcīgi pretinieka sitieni pie tīkla vai, kad tiek izpildīti aizsardzības sitieni, elastība rada lielāku ātrumu. Elastīgais (mīkstais) raketes iekšējais kodols uzsūc sava spēlētāja ielikto spēku sitienā. Tāpēc ar mīkstu raketi ir daudz grūtāk attīstīt lielu sitiena ātrumu.

Mīkstās padel raketes labāk absorbē vibrācijas, pārsvarā ir ar lielāku komforta punktu (sweet-spot), padarot tās par labu alternatīvu tiem, kas vēlas izvairīties no traumām.

Cietās raketes

Cietās padel raketes rada vairāk jaudas. No cietas raketes bumbiņa atlec straujāk, jo sitiena spēks netiek absorbēts kā mīksto rakešu materiāliem. Papildus jaudīgākiem sitieniem, spēlētājiem ar izkoptu tehniku, cietāka rakete ļauj trāpīt bumbu precīzāk izvēlētajā laukuma vietā un sniedz kontroli pār sitieniem.

Toties pretēji ir ar uzņemtiem spēcīgiem pretinieka sitieniem, piemēram, spēlējot pie tīkla. Bumba atleks straujāk, bet vājāk kā no mīkstas raketes, jo neizmantos pretinieka ielikto jaudu. Tāpat cieta rakete ir daudz vairāk jūtama uz traumētajām locītavām rokās un plecos.

Iekšējais kodols un virsma

Materiāls raketes iekšējā kodolā parasti ir vai nu EVA (etilēna vinila acetāts), kas ir pieejams dažādos blīvumos, vai FOAM (polietilēns). Virsma ir izgatavota no oglekļa šķiedras vai stikla šķiedras. Oglekļa šķiedra ir cietāks materiāls ar labāku izturību, savukārt stikla šķiedra nodrošina mīkstāku sajūtu, sitot bumbu.

Raketes svars

Optimāla vai universāla svara raketei nav, bet raketes svars ietekmē tavu spēli. Izvēle jāizdara balstoties uz pāris priekšnosacījumiem, piemēram, spēles stilu, vecumu un fizisko sagatavotību.

Starpība starp vieglu un smagu raketi

Galvenā atšķirība ir tā, ka mazāka svara rakete ir vieglāk manevrējama. Mazāks svars ļauj ātrāk kustināt raketi, lai nonāktu precīzākā pozīcijā spēles situācijās.

Smagākas raketes ir grūtāk manevrējamas, taču tās nodrošina lielāku jaudu sitienos.

Izvēlieties raketes svaru balstoties uz sevi

Iesācējiem ar zemu tehnikas līmeni labāk ir izvēlēties vieglāku raketi. Ar smagāku raketi ir grūtāk apgūt tehnikas pamatus un smaga rakete palielinās traumu risku.

Vispārējs pieņēmums ir tāds, ka, jo smagāks spēlētājs, jo smagāku raketi var izvēlēties. Protams, fiziskās sagatavotības līmenis ietekmē arī raketes svara izvēli. Atlētiskāks cilvēks var izvēlēties smagāku raketi un savainojumu risks būs mazāks.

Izvēloties Padel raketes ar augstu balansu, ieteicams mazāks svars. Ja raketei ir zems balanss, nav tik daudz jāpievērš uzmanība svaram, jo tas galvenokārt ir vērsts uz rokturi.

Raketes svars attiecībā pret ķermeņa svaru

Vīrieši:

  • Ķermeņa svars 50-70 kg: 350-355 grami
  • Ķermeņa svars 70-80 kg: 355-365 grami
  • Ķermeņa svars virs 80 kg: 370-380 (un virs) grami

Sievietes:

  • Ķermeņa svars 50-60 kg: 340-350 grami
  • Ķermeņa svars 60-70 kg: 360-365 grami
  • Ķermeņa svars virs 70 kg: 365-375 grami

Tabula, kas var kalpot kā vadlīnija raketes izvēlei

Spēlētāja raksturojumsBērniIesācējs / reti spēlējošsVidēja līmeņa spēlētājs Pieredzējis spēlētājs (aizsardzībai) Pieredzējis spēlētājs (uzbrukumam)
VajadzībasManevrētspējaManevrētspēja un kontroleDaudzpusībaPrecizitāte un manevrētspēja Spēks
Raketes formaApaļaApaļaLāse (asara)Apaļa / Lāse (asara)Dimanta
BalanssZemsZemsVidējsVidējs / AugstsAugsts
Svars<320g<360g365-375g365-375g>370g
MateriālsFOAMFOAME.V.AE.V.AFOAM

Kopsavilkums

Nav universāla padel rakete, kas būtu piemērota visiem. Kura rakete ir piemērota, ir atkarīgs no personīgajām vēlmēm un priekšnoteikumiem. Izvēloties padel raketi jāatbild uz jautājumiem: cik bieži spēlējat, kādā līmenī spēlējat, kāds ir budžets un fiziskās sagatavotības līmenis.

Šie ir tikai ieteikumi izvēloties savu raketi. Svarīgi izmēģināt dažādus rakešu svarus, raketes galvas formas, virsmas cietības, lai atrastu sev piemērotāko. Jāatrod rakete ar kuru patīk spēlēt, un, kura palīdz izcelt labākās spēles īpašības.

Tāpat, pirms iegādāties raketi, ieteikums būtu aprunāties ar savu treneri vai kādu spēlētāju, kuram ir lielāka pieredze, lai uzzinātu dažādus padomus kā izvēlēties un neapjukt no lielā piedāvājumu klāsta.

Padel Ziņas whatsapp baneris

Lai uzzinātu, kur Latvijā izmēģināt un spēlēt padel, apskatiet sadaļu KUR SPĒLĒT PADEL? Kā arī seko “Padel Ziņām” facebook