Padel noteikumi
Laukuma izmēri
Ir divi veida padel laukumi, dubultspēlēm (20m x 10m) un vienspēlēm (20m x 6m). Apmēram 90% no visiem pasaules laukumiem ir paredzēti dubultspēlēm, jo vienspēles nav spējušas gūt popularitāti padel sabiedrībā.
Laukumu no visām pusēm ieskauj sienas. Aizmugurējās sienas un daļēji sāna malas ieskauj 3m stikls vai mūris. Pārējās sānu sienas ir no stingra metāla sieta.
Tīkls, kas sadala laukumu divās daļās (kā tenisa laukumam): 10 m garums 0,88 m augstumā centrā un 0,92 m katrā galā.
Padel rakete
Padel tenisa raketei nav stīgas. Tā ir izgatavota no grafīta un ir mazāka par tenisa vai skvoša raketi, bet pēc izskata ir salīdzināma ar galda tenisa raketi.
Tā sver no 320 līdz 400 gr
Rakete nedrīkst būt garāka par 45,5 cm, platāka par 26 cm un biezāka par 38 mm (30 līdz 38 mm bieza – atkarībā no spēlētāja vecuma, un prasmēm).
Padel bumbiņas
Līdzīgas tenisa bumbiņām, tomēr tās nedaudz atšķiras pēc izmēra, un tām ir atšķirīgs iekšējais spiediens.
Padel bumbiņās ir 11 psi spiediens, savukārt tenisa bumbiņās – 14 psi.
Tās ir izgatavotas no tiem pašiem materiāliem un tās ražo tie paši ražotāji, taču spiediens ir zemāks, tāpēc tās lēnāk lido, un atsitiens pret raketi un sienām ir mazāks un lēnāks.
Padel noteikumi – punkti
Punkti tiek skaitīti tieši tāpat kā tenisā: 15, 30, 40, vairāk/mazāk, vai izšķirošais (golden) punkts, tad tiek uzvarēts geims.
Sets tiek uzvarēts, kad kāda no komandām iegūst 6 geimus ar vismaz divu grimu starpību.
Ja rezultāts ir 6-5 seta izspēle tiek pagarināta par vēl vienu geimu.
Ja rezultāts ir 6-6, tāpat kā tenisā tiek izspēlēts taibreiks (tie-break) līdz 7 punktiem (jāuzvar ar divu punktu pārsvaru).
Padel noteikumi – servējot
- Līnijas uz laukuma izmanto tikai servēšanas laikā.
- Pirmo reizi serve tiek servēta no labā uz kreiso kvadrātu (pa diagonāli).
- Servēšana jāveic no apakšas. Bumbiņai pirms serves ir jāatlec pret zemi un pirms serves līnijas savā laukuma pusē. Servei jāatlec pretinieka serves laukumā.
- Serve var atsisties pret pretinieka stikla sienu, bet atsišanās pret metāla sietu ir uzskatāma par kļūdu.
- Aizskarot tīklu serve ir jāpārservē ja pēc tīkla aizskaršanas bumbiņa divas reizes atsitās pret zemi pirms tā pieskarās metāla konstrukcijai.
- Spēlētājiem ir divas serves.
- Ja bumbiņa ielido tieši pretinieka sienā, to ieskaita kā “autu”. Pirms bumbiņa atsitas pret pretinieka sienu, tai jāatlec pret zemi.
Padel noteikumi – izspēles laikā
- Līnijas uz laukuma izmanto tikai servēšanas laikā.
- Izspēles laikā bumba drīkst pieskārties laukumam vienu reizi.
- Bumbu var atsist arī pret paša spēlētāja puses stikla sienu, lai to sistu uz pretinieka laukuma pusi. Spēlētājs nedrīkst atsist bumbu pret metāla sietu savā pusē.
- Ja bumbiņa vispirms pieskarās sienai nevis laukumam, tad tiek zaudēts punkts.
- Daudzos gadījumos padel noteikumi ir tādi paši kā tenisā, tomēr ir daži izņēmumi.
Kad esat iepazinušies ar noteikumiem, noteikti apskatiet sadaļu par padel vēsturi un atrodiet sev tuvākos padel laukumus sadaļā “Kur spēlēt padel?”